Pénzügyi Tudatosság Diákfórum 2018 - Budapest
A hazai pénzügyi kultúra fejlesztésének alappillére az átfogó gazdasági és pénzügyi ismeretek iskolai keretek közti oktatása. A Privátbankár.hu immáron hatodik Pénzügyi Tudatosság Fóruma 2018-ban elsősorban a diákoknak és a diákokról szól - a családi pénzügyektől a biztosításokig szakértő előadók segítségével, a fiatalok számára is könnyen befogadható előadások és izgalmas, interaktív kvízjáték segítségével járjuk körül a pénzügyek és a pénzügyi tudatosság legégetőbb kérdéseit.
A fórumon sikeres fiatal vállalkozókat kérdezünk arról, hogyan vágtak bele álmaik megvalósításába és milyen kihívásokkal találkoznak a mindennapokban; a diákok körében népszerű, százezres rajongói táborral büszkélkedő vloggereket pedig arról faggatjuk, milyen út vezet az első Youtube-videóktól a pénzkereső vállalkozói élethez.
A Diákfórum tervezett programja >>
A fórum tervezett témái:
- Családi pénzügyek – miért fontos és hogyan működik a családi költségvetés?
- Kiadások és bevételek tervezése mobilalkalmazás segítségével
- Bankolás és fizetés a 21. században - online bankok, mobilfizetés, készpénzmentes világ
- Hogyan nyiss bankszámlát? Élő számlanyitás, élő utalás egy online bankon keresztül
- Mikor és hogyan szabad hitelt felvenni? Mire figyeljünk?
- A mobiltelefontól a lakáson át a nyugdíjig: miért fontos a biztosítás?
- Hogyan indítsunk vállalkozást, startupot? Sikeres fiatal vállalkozókat, népszerű vloggereket kérdezünk
A rendezvény a Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvány támogatásával valósul meg.
Diákoknak, pedagógusoknak INGYENES a részvétel!
Időpont:
2018. május 14.
Helyszín: A38 Hajó - 1114 Budapest, Budai alsó rakpart
Regisztráljon most a Privátbankár.hu Pénzügyi Tudatosság Diákfórumra az alábbi linken >>
Jelentkezését e-mailben is elküldheti a konferencia@privatbankar.hu címre!
További információk:
Ponyeczki Dóra: 06-30-655-7848
· Bernáth Julianna (oktatási igazgatóhelyettes, Pénziránytű Alapítvány)
· Juhász Judit (Digitalizációs Szakterület Vezető, Takarék Csoport)
· Csarnó Ella (Bankzee Family Banking, Bankzee Family Banking)
· Lantos Mihály (tanulásmódszertan-oktató, .)
· Bugár Csaba (vezérigazgató, Diákhitel Központ Zrt.)
· Kauker Gergely (osztályvezető, Magyar Nemzeti Bank)
· Lantos Mihály (tanulásmódszertan-oktató, .)
· Molnár Péter (Budapest) (Alapító, DLabs)
· Virág Ferenc (Vezérigazgató, Random Capital)
· Lantos Mihály (tanulásmódszertan-oktató, .)
· Karászi Gyöngyi (Budapest) (Képzési Vezető, Aegon Biztosító)
· Márkus Attila (Budapest) (ügyvezető igazgató, Pressenger)
· Bálint Viktor (Budapest) (managing partner, BnL Growth Partners)
Tervezzük meg a családi pénzügyeket!
Mitől leszünk pénzügyileg tudatosak? – tette fel a kérdést Bernát Julianna, a Pénziránytű Alapítvány igazgató-helyettese a Privátbankár Pénzügyi Tudatosság Diákfórumán. Ehhez nem csak elméleti tudás kell, hanem az is, ha készségszinten alkalmazzuk is ezeket az ismereteket. A magyar lakosság elméleti ismeretekben a felmérések szerint előkelő helyezést ért el, de gyakorlati alkalmazásban hátul kullog.
A családi költségvetés egy pénzügyi terv, amely a jövőről szól,előre gondolkodik. Azon alapul, hogy tisztában legyünk a bevételeinkkelés a kiadásainkkal, ehhez viszont szükséges, hogy ezeketidőről időre számba vegyük. Különböző időtávokra szokás ilyet készíteni.
Bernáth Julianna előadása PDF-ben >>
Bernáth Julianna előadása:
Tervezzük a pénzt, osszuk be, tartalékoljunk, legyen célunk. A jövedelmünket osszuk fel, különböző célokra és időtávokra, például heti, napi, havi szinten is. Mindezt pedig dokumentáljuk, rögzítsük írásban – biztatta a diákokat Rádóczy Klaudia PhD-hallgató a Privátbankár.hu Pénzügyi Tudatosság Diákfórumán Pécsett.
Jó, ha a bevételeket és a kiadásokat egyensúlyba tudjuk tartani vagy megtakarítani is tudunk, ha nem, hitelre vagy kölcsönre lehet szükségünk. Ezt azonban csak alapos mérlegelés, a cél megválasztása, megfelelő önerő, megfelelő jövedelem mellett szabad - valamint a megfelelő banktól. A THM számít, nem a kamat, ez biztosít reális összehasonlítási alapot.
Rádoczy Katalin előadása PDF-ben >>
Rádóczy Klaudia előadása:
Olcsó és jó a Diákhitel
Bugár Csaba, a Diákhitel Zrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogy a Diákhitel a legjobb befektetés, hiszen csak tőlünk függ a megtérülése. A diplomások Magyarországon és a legtöbb más országban is mintegy kétszer annyit keresnek, mint a nem diplomások, a master-képzés után ez az arány még jobb. A visszafizetés a gyakorlatban átlagosan 7,3 évig tart. Kedvezmény jár az anyáknak a 2. és a 3. gyerek születése után, nemrég emelték a korhatárt és a felvezető összeget is. Az állam kamattámogatást nyújt.
Bugár Csaba előadása Preziben >>
Bugár Csaba előadása:
Európában és a világon nagyon sok ilyen Diákhitel-rendszer létezik, a világon mindenütt szükség van erre. Vannak nagyon piaci és nagyon államilag támogatott rendszerek, a magyar rendszert Európa legjobbjának tartják – mondta el Chornitzer Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgató-helyettese. Amely állami, nem profitorientált cég, kifejezetten azért van, hogy pénzügyi segítséget nyújtson a diákoknak.
A Diákhitel 1 kamata 2,3 százalék, a legolcsóbb hitel jelenleg Magyarországon. A Diákhitel 2 kamata nulla százalék. Mindkettőt vissza lehet fizetni előbb is.
Középfokú végzettséggel ma 223 ezer, felsőfokú alapképzéssel 355 ezer, mesterképzéssel 485 ezer forintot lehet átlagosan Magyarországon keresni, az utóbbi több mint duplája a középfokúnak – derült ki. A Diákhitel-tartozás jellemzően 5-10 ezer forint havonta, a teljes tartozás visszafizetése 7,3 év szokott lenni. A Diákhitelt ma már elektronikusan is lehet intézni, “fotelből lehet felvenni”.
Chornitzer Péter előadása Preziben >>
Chornitzer Péter előadása:
Gondoskodj önmagadról - mit kell tudni a biztosításokról?
Sokkal több ember sérül meg háztartási balesetben, mint közlekedési balesetben, így az sem megoldás, ha otthon maradunk – mondta Karászi Gyöngyi, az Aegon Biztosító képzési vezetője. De a háztartási biztosítások is rendkívül sokfélék és rugalmasak lehetnek.
Nyugdíjaskorban jövedelmünk általában 30-50 százalékkal csökken, erre is jó minél előbb takarékoskodni. Az utasbiztosításokra is szükség lehet, még Európán belül is, mert a nemzetközi egészségbiztosítási kártya nem mindenre terjed ki.
Karászi Gyöngyi előadása PDF-ben >>
Karászi Gyöngyi előadása:
Ne légy áldozat!
Hogyan ne legyél áldozat? – címmel Kauker Gergely, az MNB osztályvezetője beszélt a befektetési csalásokról. A gyanús jelek közül a legfontosabb, hogy kiemelkedő hozamot ígérnek, ezzel általában az emberek kapzsiságára próbálnak hatni. Sokszor magas jutalékokat ígérnek az új ügyfelek beszervezésére is.
Hangzatos nevet választanak, hogy bizalmat keltsenek, és sokszor offshore területeken jegyzik be őket, ahol szinte csak annyi megfelelési előírás van, “mint egy fagylaltárusnak a tengerparton”. Sokszor rámenős ügynökökkel próbálnak ránk hatást gyakorolni.
Előfordul, hogy azzal csábítanak, offshore számlán lesz a pénzünk, amelyre semmilyen hatóság nem tud rálátni, ez azonban nem igaz. Sokszor kockázatos termékeket kínálnak, amelyek volatilitása nagyon magas. Manapság bonyolultabb termékeket kínálnak, mint bináris opciók, forex-ügyletek (szuperkockázatos devizaügyletek), újabban kriptodevizákra szóló üzletek.
Kauker Gergely előadása PDF-ben >>
Kauker Gergely előadása:
Jönnek (itt vannak?) az embertelen bankfiókok
Juhász Judit, a Takarékbank osztályvezetője a jövő bankfiókjáról beszélt. Ma már kiskorúak, sőt csecsemők is lehetnek ügyfelek, babakötvény, lakástakarék révén.
A bank mobil bankfiókot hoztak létre tavaly augusztusban, amely tartalmaz egy ATM-et, és azokat a településeket járja, ahol nincs bankfiók. Utazik vele egy pénzügyi tanácsadó is, lehet személyi kölcsönt igényelni. Szeretnék vele lefedni az országot, és rendezvényekre is járnak.
Takarék smart pont néven elektronikus, digitális bankfiókot hoztak létre tavaly. Itt van elektronikus csekkbefiztetés, csomagautomata, pénzbefizetés automatában, minden egy helyen, szakmai személyzet nélkül. A nap 24 órájában lehet bankügyeket intézni, elektromos autót tölteni, postai szolgáltatásokat végezni.
Juhász Judit előadáse PDF-ben >>
Juhász Judit előadása:
A bitcoin csak egy szellemi kísérlet?
Czímer József (Capsys London Office) a fizetésre használt eszközökről beszélt, megkülönböztetve készpénzt, bankszámlapénzt, elektronikus pénzt, mint a PayPal. Digitális pénz azonban szerinte nincsen, a bitcoin nem pénz, az “egy szellemi kísérlet néhány számítástechnikus részéről”.
Magyarországon a fizetések 70-80 százaléka még készpénzzel zajlik, míg a legfejlettebb, például skandináv országokban ez az arány csak öt százalék körüli – hangzott el.
A bankkártyák lehetnek debit, credit, prepaid (terheléses, hitel vagy előre fizetéses), technikailag pedig mágnescsíkos, chipes vagy érintésmentes. A mágnescsík könnyen másolható, a chipkártya már fejlettebb megoldás.
Ma már egyre több kártya egyben érintésmentes is. A mobiltelefonok pedig beépített érintésmentes technológiával helyettesíthetik a bankkártyát, vagy megfelelő szoftverrel bankolni lehet velük.
Egy új fogalom az azonnali fizetés, amely másodperceken belül képes pénzt továbbítani, és a világ egyre több országában működik. Eddig mintegy 30 országban vezették be. Magyarországon Azúr néven fog működni, minden bank részére kötelező lesz jövő június 1-től.
Czímer József előadása PDF-ben >>
Czímer József előadása:
Mihez kezd a bankrendszer százmillió fiatallal?
Csarnó Ella, a Bankzee Family Banking fintech-startup “evangelistája” szerint a fiatalokat nagyon nehéz megszólítani pénzügyi vonalon, ami globális probléma. Különösen az 1995 után születettek sokszor be sem mennek a bankfiókokba, ehelyett mobilalkalmazásokat használnak.
A verseny teljesen kitágult, globálissá vált, a Google, a Facebook, az Amazon pénzügyi fizetési felületei is a fiatalok telefonján vannak. A Revolut, a Transferwise többnyire szimpatikusabbak a fiataloknak, mint a hagyományos bankok.
A bankok készítenek ugyan a fiataloknak is mobil alkalmazásokat, de valójában nem mindig értik az igényeiket. A Bankzee például tinédzsereket is felkér, hogy teszteljék, “szedjék darabokra” a mobilalkalmazást, és mondják el tapasztalataikat.
Csarnó Ella előadása PDF-ben >>
Csarnó Ella előadása:
Karosszékből számlát nyitni
Hogyan nyiss online értékpapír számlát? – erről beszélt Virág Ferenc, a Random Capital vezérigazgatója. Értékpapír-számlát 18 év felett, bankszámla birtokában bárki nyithat ma már. Amikor webkamera segítségével nyitnak bankszámlát az ügyfelek, az online nyitásnak számít. Az elektronikus számlanyitás csak értékpapír-számlánál van, ahhoz pedig az kell, hogy már bankszámlával rendelkezzen az ügyfél, és a bank igazolja, hogy az illető valóban létezik.
A piacon csak az tud sikeres lenni, aki megfelelő ismeretekkel, tapasztalatokkal rendelkezik. Az online demószámlák épp arra jók, hogy tanuljunk, gyakoroljunk – mondta a vezérigazgató.
Virág Ferenc előadása PDF-ben >>
Virág Ferenc első előadása:
Virág Ferenc második előadása:
Sok a kriptocsalás
Molnár Péter, a Dlabs társalapítója szerint a kriptodeviza-kereskedés napi forgalma már jelentős, 25 milliárd dollár. Ez a világ nagyon izgalmas, de rendkívül kockázatos. A főbb kriptodevizák eshetnek, emelkedhetnek egy nap alatt 10-20 százalékot is, és sok a “scam”, a csalás, ahol csak a pénzt próbálják megszerezni, kicsalni az embertől.
Máskor bedugul a rendszer, és nagyon drágán, vagy nagyon lassan mennek át a tranzakciók. A privát kulcs kiemelt fontosságú a bitcoin biztonsága szempontjából, ennek elvesztése, ellopása esetén a bitcoinjaink is elvésznek.
Molnár Péter előadása PDF-ben >>
Molnár Péter előadása:
Hogyan legyél sikeres vállalkozó?
Hogyan indíts vállalkozást, hogyan legyél sikeres startupper? Márkus Attila, a Pressenger ügyvezető igazgatója szerint a vállalkozások nagyfokú függetlenséget adnak, helyhez, időhöz nem nagyon vannak kötve a vállalkozók. Ott van a munkahelyem, ahol a laptopom van – mondta, persze a mobiltelefonra is szüksége van.
Vállalkozónként azonban nagy a felelősség a vállunkon, nem nagyon lehet másokra mutogatni, ha hiba történt. Nagy a bizonytalanság, a stressz. A vállalkozást pedig valamiből finanszírozni kell, ami szintén nagy gond.
Márkus Attila előadása PDF-ben >>
Márkus Attila előadása:
A startup jó dolog
A startup jó dolog Fodor Papp Gábor, a Family Finances társalapítója szerint. Sok külső pénz, támogatási program van a piacon, amellyel vállalkozási ötleteket meg lehet valósítani. A legtöbb startupot azonban nem az iskolából frissen kikerülő fiatalok indítják, vagy nem csak ők, aminek oka tapasztalataik alacsony szintje. Ennek ellenére bátorítja a diákokat arra, hogy a startup-vállalkozásoknál dolgozzanak, mert ebből nagyon sokat lehet tanulni.
A Family Finances bankok számára értékesíti megoldásait, amelyek segítségével azok jobban tudnak digitálisan értékesíteni, vagy jobban meg tudják például szólítani a fiatalokat. Ilyenek például a digitális azonosítás, online hitelfelvétel vagy egy automatikus megtakarítási rendszer.
Fodor Papp Gergely előadása PDF-ben >>
Fodor Papp Gábor előadása:
A Youtube mint a te vállalkozásod
Hogyan indíts vállalkozást, hogyan legyél sikeres startupper? – tette fel a kérdést Szabó Szabolcs Achilles. A személyes márka (personal branding) nagyon fontos az internet világában és a szórakoztatóiparban. Ma leginkább úgy lehet szponzorokat is találni, ha valaki az internetes közösségi oldalakon már egy bizonyos szintű ismertséget elért.
A szponzorok nagyon sok fiatal vállalkozót visszautasítanak, az elfogadást itt is kemény munkával lehet elérni. Lehet, hogy öt-hat évet is kell dolgozni a sikerért – mondta a Szabyest néven ismert, zenével foglalkozó 25 éves vállalkozó.
Szabó Szabolcs Achilles kvízkérdései >>
Szabó Szabolcs Achilles előadása:
Az alkalmazottól a mágnásig
Czigler Zsolt, egy videókészítő alkalmazás ötletgazdája szerint az alkalmazottak élete biztonságos, évente 20-30 szabad napjuk van, általában fix fizetésük. Az egyéni vállalkozók élete sokkal felelősségteljesebb, ha nem dolgoznak, általában nekik is megszűnik a jövedelmük, akár éhen is halhatnak.
Cégvezetőként már nem kell feltétlenül minden nap dolgozni, de még felelősségteljesebb munka, sok ember sorsa függhet tőlük. Egyben a kereseti lehetőség is lehet nagyon magas. Befektetőként a legszabadabb az élet és talán legmagasabb a pénzkereseti lehetőség is.
A relatív jövedelem azt mutatja, mennyi időnk van elkölteni azt a pénzt, amiért dolgozunk. Ha sok pénzt keres valaki, de nincs ideje elkölteni, lehet, hogy alacsonyabb lesz az életszínvonala, mint valaki olyannak, aki szerényebb anyagi lehetőségek között él, de több ideje van.
Czigler Zsolt előadása:
Mi kell a (sikeres) vállalkozáshoz?
A Diákfórumon tartott panelbeszélgetés résztvevői ezt a témát járták körül Budapesten.
Nem elég az ötlet, ahhoz, hogy hasznos legyen, hogy gondolkodni is tudjunk rajta, tudásra is szükség van. Valamint sok szorgalomra, kitartásra van szükség, folyamatosan haladni kell előre, élvezni kell az utat. Nem csak az út végén kell majd megpróbálni boldognak lenni.
“Fail fast and fail often” – bukj meg gyorsan, és bukj meg sokszor, tartja egy mondás a startupok világában. Megbukni, kudarcot vallani normális és értékes dolog. A startupok többnyire a gyorsaságra helyezik a hangsúlyt, minél előbb fel igyekeznek mérni, hogy egy elképzelés piacképes-e, és ha nem, akkor továbblépni.
“Azért szeretek fiatalokkal dolgozni, mert sokkal modernebb a látásmódjuk, sokkal nyitottabban állnak hozzá a technikai dolgokhoz” – mondta Szabyest. Vannak, akik jobban értenek videókészítéshez, médiafeldolgozáshoz 16 éves korukban, mint sok tíz-húsz évvel idősebb szakember.
A panelbeszélgetés:
Szórakozva tanulni
Lantos Mihály tanulás-módszertani szakértő szerint a tudás nagyon hasznos, segítségével magunk irányíthatjuk az életünket. A tanulás azonban alapvetően unalmas tevékenység, ezért szükséges egy megfelelő, szórakoztató tanulási stratégia. “Ha a hülyeség jobban rögzül, miért ne használnánk ezt fel a tanulásban?” tette fel a kérdést, majd bemutatott több játékos tornát, gyakorlatot, amikkel az egyhangú tanulást fel lehet dobni.
Összefoglaló Lantos Mihály bemutatóiról:
A regisztrációt követően a jelentkezésről automatikus visszaigazolást küldünk a megadott e-mail címre. Mivel a rendezvényhelyszínek befogadóképessége korlátozott, így egy későbbi levélben jelezzük, hogy a jelentkezési lapon megadott létszámmal tudjuk-e fogadni a rendezvényen.
A jelentkezéseket a beérkezés sorrendjében regisztráljuk, így előfordulhat, hogy nem tudunk minden jelentkezőt fogadni - erről is levélben tájékoztatjuk a regisztrálókat.
...